Ештон і Європарламент жорстко засудили вирок Тимошенко (оновлено)

Юрій Онишків
12 октября 2011 22:04
Версия для печати

Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Кетрін Ештон

Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої і безпекової політики Кетрін Ентон засудила вирок у справі екс-прем'єра Юлії Тимошенко як "політично вмотивований", але виступила за завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі.

“Я думаю, що усі тут приєднають до мене у вираженні засудження вердикту у справі Юлії Тимошенко”, - сказала вона, виступаючи перед депутатами Європарламенту пізно ввечері 12 жовтня.

"Нема сумніву, що переслідування Юлії Тимошенко було політично вмотивований", - додала вона, зазначивши, що суд над нею не відповідав міжнародним стандартам справедливості і прозорості.

Вона також сказала, що декількох членів її уряду судать таким же чином.

"Мені було цікаво почути, що президент Янукович виразив незадоволення судовим процесом і визнає потребу для змін. Але, чесно кажучи, цього не достатньо. Це не звільняє владу від відповідальності гарантувати процес, який би відповідав міжнародним стандартам", - зазначила Ештон.

Вона також нагадала, що Україні потрібно зробити конституційну реформу, а реформу виборчого законодавства потрібно зробити за підтримки усіх політичних гравців.

"2011 рік був роком виняткових можливостей і розвитку у відносинах Україна-ЄС", - сказала Єштон.

Представниця ЄС також нагадала про підписання Угоди про асоціації між Україною і ЄС. "Я гадаю, що завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію повинно публічно обговорюватись. Навіть сама Тимошенко виступала за продовження технічної роботи щодо Угоди про асоціації", - зазначила Ештон.

"Ми можемо підписати такий документ лише у тому випадку, якщо українські лідери вирять у цінності, на яких вона базується і яким вони віддані", - сказала головний дипломат ЄС.

Вона повідомила, що застра, 13 жовтня, зустрінеться з президентом Ради ЄС Германом Ван Ромпеєм і президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу, щоб обговорити ситуацію, яка склалась в Україні.

"Ми переглянемо контекст [у відносинах] з Україною, в тому числі політичний діалог. Ми продовжимо надсилати чіткий сигнал лідерам [України] про системні проблеми, за які вони повинні взятись у відновленні верховенства права", - сказала вона.

Після вступної промови Ештон також з цього приводу мали можливість висловитись представники фракції Європарламенту.

Яцек Саріуш-Вольський від близької до партії "Батьківщина" Європейської народної партії підтримав Ештон у засудженні вироку у справі Тимошенко і назвав суд над екс-прем'єром політично вмотивованим.

"Європейські прагнення України вимагають діяти у межах демократії і верховенства права. Цього зараз в Україні нема", - сказав депутат і додав, що якщо українська влада продовжить саботувати свою політичну опозицію, то це поставить під ризик економічну і європейську перспективу України.

"Юлію Тимошенко потрібно відпустити і дати їй можливість користатись усіма політичними і громадянськими правами зараз", - зазначив він.

За його словами, вердик суду щодо Тимошенко матиме неприємні наслідки при імплементації Угоди про асоціацію. "Тим не менше, переговори щодо Угоди про асоціацію потрібно завершити", - сказав Саріуш-Вольський.

Представник соціал-демократів, які є партнерами Партії регіонів, Ганне Свобода також виступив у підтримку продовження переговорів щодо Угоди про асоціацію.

"Ми повинні надіслати Києву сигнал про те, що це (суд над Тимошенко) не відповідають цінностям і передумовам, які ми хочемо побачити, щоб дозволити Україні перейти до вищого рівня відносин [з ЄС]", - сказав Свобода.

У свою чергу представник європейських лібаралів і демократів Йоганнес Корнеліс ван Баален звернув увагу на те, що дотримання законодавства необхідне для асоціації з Україною і також висловив незадовлення судовою справою проти Тимошенко. "Нам також потрібно чітко вияснити, що зараз вимагати від України, - сказав він і додав: Це зміна закону, за яким було засуджено Тимошенко? Це апеляція і на яких умовах? Чи це амністія?"

Баален також виступив у підтримку продовження переговорів по Угоді про асоціацію і розкритикував судову систему України.

Ребекка Гармс від "зелених" наголосила на тому, що "народ України заслуговує цієї угоди [про асоціацію], вона за це боролась".

"Справа Тимошенко буде важким тягарем у відносинах України і ЄС", - додала депутат.

"В Україні поки що нема незалежних ЗМІ. Тому дуже важко гарантувати свободу думки. Нам потрібно бути жорсткими", - зазначила Гармс. Вона додала, що Європі потрібно надіслати Києву чіткий сигнал, що підписання Угоди про асоціацію відбудеться лише у тому випадку, якщо демократію в Україні буде відновлено.

Міхаель Галер, депутат від Європейської народної партії, сказав, що Тимошенко потрібно негайно звільнити і закликав президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу наступного тижня заняти чітку позицію проти Януковича.

Марек Сівець від соціал-демократів сказав, що суд над лідером опозиції є супроти будь-яких стандартів. "Не нам закривати двері перед Україною. Нам потрібно зустрітись з Януковичем у Брюсселі і розповісти йому про те, що ми думаємо про поточну ситуацію", - зазначив він.

"Якщо цю угоду [про асоціацію з Україною] через будь-які причини не буде підписано, то найбільший переможуць у такій ситуації буде Кремль", - підсумував депутат.

Тим часом, під час цих дебатів між позафракційним Дімітаром Стояновим з Болгарії і євроконсерватором з Британії Чарльзом Танноком. Перший закликав депутатів не перетворюватись у суддів і утриматись від оголошення ними вироків під час цих дебатів. "Якщо хтось щось вкрав, завдав збитків економіці країни, то він повинен відповісти за це", - зазначив Стоянов.

Реагуючи на цю заяву свого колеги, Таннок назвав абсурдними заклики відмовитись критикувати "вибіркове застовування закону". За його словами, якщо євродепутати бачитимуть порушення закону, то це їхній обов'язок про це заявити.

Така реакція Європарламенту стала черговим кроком у засудженні вироку проти Тимошенко. До того своє занепокоєння вироком Тимошенко висловили міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, президент Європарламенту Єжи Бузек, Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон, сенатори США та МЗС Чехії.

Вирок Тимошенко був винесений 11 жовтня. Її засудили до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Вона також не зможе займати державні посади протягом трьох років після завершення тюремного строку.

Крім того, суд ухвалив стягнути з Тимошенко збитки, завдані НАК "Нафтогаз України" у розмірі 1,516 млрд. грн.

Читайте нас в или в
Последние комментарии
Kyiv Post приветствует комментарии и оживленные дискуссии. Разрешается конструктивная критика по теме. Комментарии, содержащие нецензурную лексику или личные оскорбления, будут удалены с сайта.
Если вы заметили комментарий, который не соответствует этим стандартам, пожалуйста, сообщите в редакцию. Мы примем меры, чтобы заблокировать нарушителя.

резюме
автопродажа
фильмы
телепрограмма

Схоже, що Партія Регіонів одразу після Євро готується до повномасштабної війни за владу.
Андрій Мамалига 18 июня 2012 21:15
Нещодавнє обрання Валерії Лутковської на посаду уповноваженої Верховної Ради з прав людини повинно було стати довгоочікуваним ковтком свіжого повітря після 14-річного перебування на цій посаді Ніни Карпачової.
Юрий Онышкив 18 мая 2012 16:27
Україна затиснута між вимогами Європейського Союзу та Росії. ЄС вимагає від України покращення стану демократії і верховенства права перш ніж перейти до підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС, якої прагне Україна.
Юрий Онышкив 27 апреля 2012 16:21
Непросте це завдання - провести чесні вибори та не втратити владу.
Андрій Мамалига 11 апреля 2012 12:07
Її обличчя є на білбордах по всьому Києву і багатьох інших українських містах. Журнали ставлять її фото на свої обкладинки. Вона з'являється в політичних ток-шоу і у випусках новин на телебаченні частіше за більшість опозиційних політиків.
Юрий Онышкив 2 апреля 2012 11:32